utorok 28. októbra 2014

„Kuchynské“ rastliny sa sťahujú

Presnejšie: ja som ich dnes presťahovala dnu, aby nezmrzli. Len aby nejako vydržali do jari.
Tu sú v kompletnej zostave, teda ak som ešte niekde na dvore nejakú nezabudla:
Najvyšší z rastlín je momentálne zázvor. Čítala som, že dorastá u nás tak 70-80 cm, tento má už vyše metra. Sadila som zázvor na jar prvýkrát, už som sa o tom na blogu zmieňovala. Zatiaľ sme naše domáce hľuzy neochutnali, tvorí sa ich tam dostať, ale nechám ich ešte rásť.
 


Tu je stévia. Ja ju neobľubujem, ale manžel-diabetik si ňou občas niečo osladí. Sušíme lístočky aj do zásoby.Vavrín, čiže bobkový list. Ten často používame, čerstvý i z nasušených zásob. Tento rok ho prenasledujú akési mušky a tiež puklice, tak ho poctivo každú chvíľu lístok za lístkom umývame, aby sme nemuseli použiť chémiu.

 


Čili papričky. Hanbím sa, odkedy som rastlinu doniesla v lete z Lídla, akosi som celkom zabudla ju presadiť do väčšej nádoby. Hneď to napravím. Ale i tak mala papričiek neúrekom, zostáva ešte zopár posledných. Niekde som čítala, že sa dá pestovať i ako trvalka, skúsim, možno ešte zakvitne a prekvapí i ďalšou úrodou. Aj keď, pri tejto mojej starostlivosti, neviem-neviem… :-)
 


No a napokon rozmarín. Mám dva, jeden je o niečo krajší, tento je taký chudáčik. Uvidím, či prežije zimu, ak áno, skúsim ho  na jar presadiť do pôdy. Ešteže nemáme zatiaľ doma dcéry na vydaj — ale i tak sa posnažím, aby sa mu o rok darilo lepšie.Možno nejaká pestovateľka nad mojím dnešným príspevkom zalomí rukami a jej rastlinky vyzerajú oveľa lepšie. Uvítam každú dobrú radu ohľadom ich pestovania a správnej starostlivosti.


2 komentáre:

 1. Tak to čumím........
  Pestovať zázvor, či bobkový list, to som u nás nevidela!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Daniela, bobkový list mám už tretí rok, ten na chodbe prežije zimu. Ako to dopadne so zázvorom, to som sama zvedavá. No a čili papričky mi dosiaľ vždy v zime zahynuli, ale to zasa nie je taká škoda, nie je problém zohnať rastlinku za pár centov.

   Odstrániť